Hoşgeldiniz  

MERSİN’DE İLK VAKA ŞUBAT’TA MI GÖRÜLDÜ?: “1 MİLYON 840 BİN MERSİNLİ KARDEŞİMİZE SESLENİYORUM!”

admin | 10 Ekim 2020 | Genel, Gündem, Sağlık, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de ilk vakaların Şubat ayında Mersin’de görüldüğü iddialarına ilişkin konuştu: “Mersin’de yayında bahsedilen ilk vaka 25 Mart, şubat değil. Yanlışlıkla şubat yazılmış. Mersin’de ilk vaka 22 Mart’ta görüldü. 22 Mart’ta görülen vaka da bir avukat kardeşimizdi.”

Sağlık Bakanlığı ilk korona vakasının 11 Mart’ta görüldüğünü açıklamıştı… Ancak Sağlık Bakan Yardımcısı Şuayip Birinci’nin imzası olan bir makalede Şubat ayında Mersin’de Covid-19 tanılı 24 kişinin tedavi altına alındığını yazmasının yankıları sürüyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca konuya ilişkin daha önce yaptığı açıklamada, dergide yayınlanan yazının sehven yapılan bir baskı hatasından kaynaklandığını açıklaması da kamuoyunu tatmin etmedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Adana, Mersin, Gaziantep, Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Kilis’in bulunduğu 7 ilin sağlık müdürü ve başhekimleriyle video konferans görüşmesi yaptı. Görüşmenin ardından Bakan Koca, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“MERSİN’DE İLK VAKA 25 MART’TA BİR AVUKATTA GÖRÜLDÜ!”

Bakan Koca, bir gazetecinin Mersin’de yapılan bir araştırma nedeniyle ilk Kovid-19 vakasının şubat ayında görüldüğü iddiasının gündeme geldiğinin sorulması üzerine, şu yanıtı verdi:

“Bu konuda lütfen bize güvenin. Evet, bir yayın yapılmış. Bu yayında şubat sehven geçmiş. Bunun doğru olmadığı bilgisini de editör aktardı. Ben şunu söylüyorum; Mersin’de yayında bahsedilen ilk vaka 25 Mart, şubat değil. Yanlışlıkla şubat yazılmış. Mersin’de ilk vaka 22 Mart’ta görüldü. 22 Mart’ta görülen vaka da bir avukat kardeşimizdi. Yabancı biriyle temasıyla bu enfeksiyonu almış olan kişiydi. İkinci vaka da bu kişiyle teması olan yakınındaki bir kişiydi. 1 milyon 840 bin Mersinli kardeşimize seslenerek söylüyorum, 22 Mart’tan önce testi pozitif olan bir vatandaşımız. İddia ediyorum 22 Mart’tan önce testi pozitif olan Mersinli yok.”

BAKAN KOCA MERSİN VERİLERİNİ AÇIKLADI

Ardından Mersin’in durumunu da açıklayan Bakan Koca, kentin korona vakalarıyla ilgili şu bilgileri verdi:

MERSİN

“Mersin’de de Adana’da olduğu gibi, son dönemde vaka sayımız 3’te birine indi. Kovid polikliniğine başvuran kişi sayısı yarıya düştü. Yatak doluluk oranımız yüzde 49, yoğun bakım doluluk oranımız yüzde 65, solunum cihazı doluluk oranımız ise yüzde 19. Mersin’de filyasyon ekip sayımız 210.”

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle