Hoşgeldiniz  

MERSİN’DE NARENCİYE FESTİVALİ COŞKUSU

admin | 17 Kasım 2018 | Ekonomi, Genel, Gündem, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Mersin’de bu yıl 6’ncısı düzenlenen ve iki gün sürecek Uluslararası Mersin Narenciye Festivali, renkli görüntüler eşliğinde 30 ülkeden 700 gösteri sanatçısının katılımıyla başladı.

Mersin Narenciye Festival Komitesi önderliğinde verilen aradan sonra bu yıl yeniden düzenlenen 6’ncı Uluslararası Mersin Narenciye Festivali, Adnan Menderes Bulvarı üzerine kurulan etkinlik alanında başladı. Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Narenciye Festivali Komitesi İcra Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir, milletvekilleri, ilçe belediye başkanları, festivale destek veren kurum ve kuruluşlar ile binlerce Mersinli’nin tek yürek olduğu festival kentte yaşanan en büyük buluşmalardan birine ev sahipliği yaptı.

 

Günler süren hazırlık ve süsleme çalışmaları oluşturulan ve 80 tona yakın narenciyenin kullanıldığı süslenmiş figürler, 30 ülkeden 700 yabancı sanatçının sahnelediği dans ve çeşitli gösteriler, defileler, turnuvalar, sportif ve kültürel faaliyetler ile festival alanında kurulan 150 stant ile Mersin festival için tek yürek oldu.

 

Festival, yabancı ülkelerin gösteri grupları, dev narenciye figürleri, sivil toplum kuruluşları ve derneklerden oluşan kortej ile start aldı.

 

KOCAMAZ: “YÜREĞİMİZDE, BİRÇOK RENGİN AHENGİYLE BİR ARADAYIZ”

 

Festival açılışında Mersin’deki birlik ve beraberliğe vurgu yapan ve Büyükşehir Belediyesi olarak Mersin’in gelişmesi, büyümesi ve tüm dünyaya başarılı bir şekilde tanıtılabilmesi için görev yaptıklarını anlatan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, “Bugün, yüreğimizde, birçok rengin ahengiyle bir aradayız. Bugün, Mersin’de üretilen ve nesillere yön veren narenciyenin, bize kazandırdıklarını büyük bir coşkuyla yaşamak için buradayız. Ne mutlu bizlere ki bugün, toprağımıza can, bize umut olan narenciyenin, yüreklere dokunan renklerinde, böylesine anlamlı bir festivalde 6’ncı kez bir aradayız. Doğamızın bize sunduğu bu eşsiz nimetin birleştirici gücüyle düzenlediğimiz 6. Uluslararası Mersin Narenciye Festivali’nin kentimize hayırlı uğurlu olmasını dilerim” sözleriyle konuşmasına başladı.

 

Mersin’in özellikle son yıllarda ‘Marka Kent’ vizyonuyla yönetildiğine dikkat çeken Başkan Kocamaz, “Asırlara meydan okumuş, tarihine nice destanlar yazdırmış güzide kentimiz Mersin, Akdeniz boyunca uzanan kumsalları, narenciye kokulu bahçeleri eşliğinde, geçmişten aldığı gücü; azimle, barış ve birlik içinde geleceğe taşımaktır. Son dönemlerde bir ‘marka kent’ vizyonuyla yönetilmeye başlanan Mersin, her geçen gün kendine kattığı değerler ve yeniliklerle birlikte hem Türkiye hem de dünya çapında birçok ilke imza atmayı başarmıştır. Gelenekselliği, modernizmle harmanlayarak, her türlü yatırımını ‘insan odaklı’ bir bakış açısıyla yapmaktadır. Bu vizyonel gelişiminde tarım, Mersin’i Mersin yapan, en önemli varlıklardan biridir. Çünkü tarım; insan demektir. Emek demektir. Umut demektir. Nesilden nesile aktarılan, her bir tohumda, her bir filizde; hem bireyi hem de kenti güçlendiren değerdir. Çağımız her ne kadar bilişim çağı olsa da tarımı olmayan bir ülkenin kalkınması ve varlığını geleceğe taşıması çok zordur. Bu sebeple kentimizdeki üreticiyi destekliyor, yerelde kalkınmaya özen gösteriyoruz” diye konuştu.

 

“HER DAİM ÜRETİCİMİZİN YANINDAYIZ”

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak göreve geldiklerinden beri tarımın, ata yadigârı toprakların değerini bildiklerini ve her daim üreticilerin yanında yer aldıklarını kaydeden Başkan Kocamaz, “Son dört yılda gerçekleştirdiğimiz yatırımlarla sulu tarım uygulamalarını ilimiz genelinde hızla yaygınlaştırdık ve yaygınlaştırmaya da devam ediyoruz. 202 mahallemizde Sulama Kooperatifleri kurulmasını sağladık. Buralardaki sulama tesislerine 535 bin metre sulama borusu teslim ettik. Su kaynağı olmadığı için nadasa bırakılan toprakları sebze ve meyve tarımına uygun hale getirdik. 162 bin dekar arazide damla sulama sistemine geçilmesi için gerekli altyapıyı oluşturduk. Tüm bu çalışmalarımızın yanında, Mersin’in tarımsal simgesi haline gelen narenciyenin adını tüm dünyaya duyurmak için de çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Kentlilik bilincinin oluşturulmasına da katkı sunan Uluslararası Mersin Narenciye Festivali ile tarımın, kentleşmede ve ekonomide nasıl iyileştirici bir güç olduğuna işaret eden Başkan Kocamaz, “Uluslararası Mersin Narenciye Festivali; Mersin topraklarının en güzel rengini oluşturan narenciyemiz; yerel, ulusal ve uluslararası alanda, kentimizi tanıtmada, marka değerini yükseltmede çok büyük önem taşımaktadır. Emek emek düzenlediğimiz ve siz değerli konuklarımız ile şenlenen bu festival, kentin tanıtımına ve bilinirliğine katkı sağlayan, üretici ve kent halkını aynı platformda buluşturan mükemmel bir sosyal ve uluslararası dayanışma örneğidir. Bugün burada kardeşliğin, gönül gönüle, omuz omuza olmanın sevincini, mutluluğunu ve coşkusunu yaşıyoruz” dedi.

 

MERSİN’İN EN BÜYÜK BULUŞMASI…

 

Narenciye Festivali Komitesi İcra Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir ise yaptığı konuşmada festivalin Mersin ve Türkiye için önemine değinirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan destek istedi. Özdemir, “Bugün Mersin’in en büyük buluşmasına ev sahipliği yaparak, kentimizin gülen yüzünü tüm dünyaya göstermek için bir aradayız. 10 bin saatlik işgücü ve 500 bin narenciye ile burada bir narenciye dünyası yarattık. Mersin’de ben de varım diyen, kentimizde bu da varmış dedirtecek her şey bugün burada bu festivalde. Kentimizin ihracat gelirlerinin yüzde 20’si narenciyeden oluşmakta ve kentimizde üretilen narenciye ülkemizde de oldukça büyük bir pay temsil etmektedir. Bu vesile ile Sayın Cumhurbaşkanımıza da seslenmek istiyorum. Rize için çay, Ordu için fındık ve Malatya için kayısı ne demekse Mersin için de Narenciye o demektir. En büyük temennimiz de üreticimizin emeklerinin karşılığını bulmasıdır. Bu konuda da Sayın Cumhurbaşkanımızdan desteklerini bekliyoruz” diye konuştu.

 

2020’YE ÖN HAZIRLIK

 

Mersin’in narenciye üretiminde dünyanın sayılı illeri arasında yer aldığını belirten Mersin Valisi Ali İhsan Su da festival ile bu konumun daha yükseklere çıkacağına inandığını ifade etti. Vali Su, “İnanıyorum ki bu festival ile birlikte narenciyeyi çok daha iyi tanıtıp marka değerimiz olan narenciyeye dikkat çekeceğiz. Bu festival yeni pazarlar açılmasına ve kentimizin diğer değerlerinin tanıtılmasına da vesile olacaktır.2020’de Uluslararası Turunçgil Kongresi de ilimizde yapılacak. Bu nedenle festivalimiz bu uluslararası kongre için de bir ön hazırlık olacaktır. Bu nedenle festivalimizin önemi, Mersin ve ülkemiz için bir kat daha artmaktadır” dedi.

 

Konuşmaların ardından kortej geçişi ile renkli görüntüler oluşturan festival, gün boyu süren etkinliklerle devam etti.

 

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle