Hoşgeldiniz  

MASADA 3 SEÇENEK… CHP’DE KARAR ANI…

admin | 02 Kasım 2018 | Gündem, Siyaset, Son Dakika, Tüm Manşetler A- A+

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, aday belirleme sürecinde 3 seçeneği masasının üzerinde tutuyor. Yerel seçimlerde iddialı isimlerle girmek isteyen CHP Lideri’nin önündeki 3 seçeneği değerlendirdiği, “ildeki koşullara göre” bu seçenekleri uygulamaya sokacağı kaydedildi.

24 Haziran seçimlerinde beklediği sonuçları alamayan ve liderliği tartışılmaya başlanan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kendisi için son çıkışın 31 Mart yerel seçimleri olduğunu bilerek çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle AK Parti’nin elinde bulunan Ankara ve İstanbul için çalışmalarını yoğunlaştıran CHP Lideri’nin 3 seçeneği illere göre değerlendirmeye alacağı kaydedildi.

 

1.SEÇENEK: “İYİ PARTİ İLE İTTİFAK”

 

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ısrarla üzerinde durduğu konu İYİ Parti ile seçim işbirliği. Özellikle kırsal bölgelerdeki CHP zafiyetini kırmak için bu tip seçim bölgelerinde İYİ Parti çatısı altında CHP’nin dışarıdan desteklediği bir metot üzerinde çalışan CHP Genel Merkezi’nin bu bağlamda Antalya, Mersin, Manisa, Konya gibi büyükşehirlerde aday çıkartmama formülünü tartışıyor. Buna karşılık İYİ Parti de CHP’yi İstanbul, İzmir, Eskişehir, Aydın ve Hatay’da destek verecek. CHP ve İYİ Parti’nin bu konuda ortak çalışma yürüttüğü ancak Ankara konusunda bir uzlaşı sağlanamaması nedeniyle sıkıntı yaşandığı kaydediliyor.

 

2. SEÇENEK: “İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARINI BÜYÜKŞEHİR ADAYI YAPMAK”

 

CHP’de çok sayıda aday adayının olduğu bazı büyükşehirlerde İYİ Parti ile seçim işbirliği yapılmadığı takdirde partiden kopmaların önüne geçmek için söz konusu büyükşehirlerdeki başarılı ilçe belediye başkanlarının aday gösterileceği bir formül de CHP Lideri’nin önünde duruyor. Özellikle Adana’da Seyhan ve Çukurova belediye başkanları ile Mersin’de Mezitli ve Yenişehir Belediye Başkanlarının bu kapsamda değerlendirilebileceği ifade ediliyor.

 

3. SEÇENEK: “MERKEZ YOKLAMASI İLE ADAY BELİRLEMEK”

 

Başından beri önseçim ya da eğilim yoklamasına karşı çıktığını defalarca dile getiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ilk iki seçenek rafa kalktığı takdirde merkez yoklaması yöntemiyle aday belirleyecek. Öyle ki Genel Başkan Kılıçdaroğlu, aday belirlenirken özellikle büyükşehirlerde PM’nin elinden aday belirleme yetkisini de alarak, kendisini sorumlu yapmasını da bu seçeneğe işaret olarak yorumlandı.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle