Hoşgeldiniz  

HEM CUMHUR HEM MİLLET “MERSİN”DE TIKANDI… HERKES KENDİ YOLUNA MI GİDECEK?

admin | 28 Kasım 2018 | Gündem, Siyaset, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

Bir çok ilde anlaşma sağlayan AK Parti-MHP ve CHP-İYi Parti ittifakında Mersin kriz oldu. Meclis kaynakları, Mersin’de ittifakın rafa kaldırılabileceğini öne sürdü. 

 

 

CUMHUR İTTİFAKI… OSMANiYE-MANiSA TAMAM, MERSiN-ADANA SIKINTI

 

AK Parti ve MHP’nin Cumhur İttikakı’na yerel seçimlerde de devam kararını vermesinin ardından siyasetin kartları yeniden dağıtılıyor.MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin İstanbul, Ankara ve İzmir’de aday çıkartmayacaklarını ve AK Parti’nin aday olarak kimi gösterirse göstersin destekleyeceklerini açıklamasına AK Parti’de benzer bir jest ile devam edecek.Meclis kulislerinden gelen bilgilere göre; AK Parti Osmaniye, Manisa’da MHP adayını destekleyecek ve aday çıkartmayacak. Cumhur İttifakı’nın en önemli gündemi olan ve MHP’nin önde olduğu Adana ve Mersin’de ise nasıl bir yol izleneceği hala tartışılıyor.

 

AK PARTİ 2 İLDE ADAY ÇIKARTMAK İSTİYOR

 

MHP kulislerinden yansıyan bilgilere göre MHP’nin AK Parti’den aday çıkartılsa bile Adana ve Mersin’de “düşük profilli bir aday” ile MHP’nin adayını desteklemeyi de önerdiği iddia edildi. MHP’nin elinde bulunan Mersin’de aday gösterilmeyen mevcut Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz partisinden istifa etmişti. Kocamaz’ın adı İYİ Parti ve AK Parti’den aday olabileceği şeklinde basına yansımıştı. MHP Mersin’de Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’yı Adana’da ise mevcut belediye başkanı Hüseyin Sözlü’yü adayı olarak ilan etmişti.

 

ERDOĞAN: JESTE JEST

 

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Belediye Başkanı adayını daha ilan edildiği TBMM’deki grup toplantısından sonra yaptığı açıklamada, İstanbul’da şu an için çalışmalar yürütüldüğünü ifade ederken, MHP ile yerelde yapacakları ittifak için de, “Karşılıklı mutabakat varsa, jeste jestlerimiz olacak” dedi.

 

MİLLET İTTİFAKI… MERSİN VE ANKARA TIKADI…

 

CHP ile İYİ Parti arasında 31 Mart yerel seçimleri özelinde yürütülen işbirliği görüşmelerinde 3 büyükşehir krizi yaşandığı iddia edildi. CHP kulislerinde, İYİ Parti ile özellikle Ankara, Mersin ve Antalya özelinde hala bir anlaşma sağlanamaması bir “tıkanıklık” olarak yorumlandı.

 

“İDDİALI OLDUĞU BÜYÜKŞEHİRLERDE ADAY ÇIKARMAMAYI KABUL ETMEDİ”

 

CHP ile İYİ Parti arasında devam eden “seçim iş birliği” çalışmalarında gelinen aşamaya ilişkin ayrıntılar ortaya çıktı. İYİ Parti’nin; Ankara, Antalya ve Mersin’de kendi adaylarının desteklenmesi talebinde ısrarcı olduğu ancak CHP yönetiminin, bu formüle “alanda sonuç vermeyeceği” gerekçesiyle sıcak bakmadığı öğrenildi. CHP’nin iddialı olduğu büyükşehirlerin hiçbirinde “aday çıkarmama” seçeneğini kabul etmediği belirtildi.

 

GÖRÜŞMELERDE KRİTİK HAFTAYA GİRİLDİ

 

Milliyet’ten Şevket Yaman’ın haberine göre, CHP ile İYİ Parti arasında 13 Kasım’da resmi olarak başlatılan işbirliği görüşmelerinde kritik haftaya girildi. Teknik görüşmelerin bir hafta içinde tamamlanacağı ve genel başkanlar Kılıçdaroğlu ile Akşener’in görüşmesinde nihai kararın verileceği öğrenildi.

 

“ANKARA, MERSİN VE ANTALYA TEKLİFİNE SICAK BAKMIYOR”

 

Edinilen bilgiye göre, İYİ Parti öncelikli olarak CHP’nin Ankara’da aday çıkarmamasını ve İYİ Parti adayını desteklemesini talep etti. İYİ Parti, bu talebinin kabul görmemesi durumunda ise bir diğer seçenek olarak; Mersin, Antalya ve Manisa için destek istedi. Ancak CHP yönetiminin; Ankara, Mersin ve Antalya teklifine “masada uygulansa da alanda sonuç vermeyeceği” gerekçesiyle sıcak bakmadığı öğrenildi.

 

CHP, 7 İLDE İYİ PARTİ ADAYINA DESTEKLEMEYE SICAK BAKIYOR

 

CHP yönetiminin Manisa, Kocaeli, Kayseri, Konya, Bursa, Denizli ve Isparta ile bazı büyükşehir ilçelerinde İYİ Parti adayına destek vermeye “olumlu” baktığı kaydedildi.

 

“AŞILMAZSA, KENDİ ADAYLARIYLA SEÇİME GİRME KARARI ALABİLİRLER”

 

CHP kulislerinde, İYİ Parti ile özellikle Ankara, Mersin ve Antalya özelinde hala bir anlaşma sağlanamaması bir “tıkanıklık” olarak yorumlandı. Kulislerde, görüşmelerin mutlaka bir işbirliği ile sonuçlanmamasının beklemediği, tıkanığın aşılamaması durumunda, her partinin kendi adaylarıyla seçime girme kararı alabileceği belirtildi.

 

 

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle