Hoşgeldiniz  

FORMÜL TARTIŞMALARI BAŞLADI… AK PARTİ-MHP YEREL İTTİFAKINDA NASIL BİR YOL İZLENECEK?

admin | 03 Eylül 2018 | Gündem, Siyaset, Son Dakika, Tüm Manşetler, Yerel Haberler A- A+

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin ‘yerel seçimlerde ittifak’ çağrısı Ankara kulislerini hareketlendirdi. AK Parti ve MHP’liler en çok, ‘ittifakın nasıl yapılacağını’ ve Bahçeli’nin ‘bu çıkışı neden yaptığını’ merak ediyor.

Kulislerde, Bahçeli’nin son çıkışının nedenleri genel olarak üç maddede özetleniyor:24 Haziran seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın ulaştığı başarının sekteye uğramaması, merkezle yerel yönetimler arasında eşgüdümün devamı, istikrar ortamını sıkıntıya sokacak bir çatışmanın doğmaması Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile geçilen yeni yönetim sisteminde, mahalli idarelerde alınacak kararların merkezi yönetimle paralellik göstermesi gerektiği vurgulanıyor. Bu kapsamda, mahalli idarelerin de yeni sistemle uyumlu olması gerektiği belirtiliyor.

 

DAHA GÜÇLÜ TÜRKİYE İÇİN

 

Yeni sistemin tam anlamıyla oturması için hükümete sonuna kadar destek vereceğini sık sık dile getiren Bahçeli, bu birlikteliğin 2023 yılına kadar sürmesini planlıyor. MHP kulislerinde, Bahçeli’nin yerel seçimlerde ittifak mesajının altında, 15 Temmuz FETÖ’cü darbe girişiminin ardından Türkiye’nin birçok iç ve dış tehditlere aynı anda maruz kaldığı, bu tehditleri bertaraf etmek için birlikteliğin şart olması gerektiğinin yattığı belirtiliyor.

 

Bahçeli’nin daha güçlü bir Türkiye için yeni sistemin tüm yapılarıyla inşa edilmesi vurgusu yaptığı ifade ediliyor. 2019 Mart’ta yapılacak mahalli idareler seçimine, yeni yönetim sistemini tamamlayacak unsur gözüyle bakılıyor.

 

GENEL SEÇİME BENZEMİYOR

 

MHP’de mahalli idarelerdeki etkenlerin genel seçimlere göre daha farklı olduğu belirtiliyor. Bahçeli’nin verdiği ittifak mesajının halkın kendi arasında oluşturduğu doğal ittifaktan öte bir fiili ittifaka işaret ettiği ifade ediliyor. Genel seçimlerde vatandaşın oy verdiği partiyle, yerel seçimlerde oy verdiği partinin değişebileceğine dikkat çekiliyor.

 

Bunun nedeni de şöyle açıklanıyor: ‘Yerel seçimlerde, daha çok eş-dost, akraba ilişkisi ön plana çıkıyor. Bu nedenle parti kimliklerinden daha çok aday kimlikleri öne çıkıyor. Bazı illerde, genel seçimlerde CHP’ye ya da AK Parti’ye oy veren bir seçmenin, yerel seçimlerde MHP ya da diğer partilere oy verdiği, ya da tam tersi bir durumun oluştuğunun birçok araştırmada gün yüzüne çıktı.

 

KRİTİK İLLERDE ORTAK İSİM

 

MHP’de, bazı illerde ortak aday çıkarma, bazı illerde de düşük profilli aday çıkarma seçenekleri ele alınıyor. Yerel seçimlerde 3 kritik il olan Ankara, İstanbul ve İzmir’de bu formülün öne çıkacağı konuşuluyor. Özellikle Ankara ve İstanbul için MHP’nin AK Parti’nin karşısına düşük profilli bir adayı çıkarabileceği belirtiliyor.

 

AK Parti’nin de MHP’nin elinde olan belediyelerin Adana, Mersin, Manisa gibi illerde MHP’nin güçlü adayının karşısına düşük profilli bir aday çıkarabileceği, böylece her iki parti arasında bir dengenin sağlanacağına vurgu yapılıyor. Güneydoğu Anadolu’daki iller ve Ankara, İstanbul, İzmir gibi kritik büyükşehirlerde de iki partinin ortak aday çıkarma ihtimali bulunuyor.

Etiketler:
Yorumunuz
Konu hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

FORMÜL TARTIŞMALARI BAŞLADI… AK PARTİ-MHP YEREL İTTİFAKINDA NASIL BİR YOL İZLENECEK? için 1 yorum

  1. Parlatan dedi ki:

    Feraddan nabar derviş heç duymuyonmu bişey :))

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI
© 2017 Sansasyonel Haber Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle